WebExpo 2010 – sobota z mého pohledu

Školení, která pořádám

Po pátku následuje sobota:

Kašlete na uživatele

Přednášku jsem viděl celou, ale nějak už si nemůžu vzpomenout, o čem byla. Jo, už vím – prezentace fotek z dovolené ve Španělsku.

Čo ma naučili epické zlyhania na Centrum.cz

Riki z Centrum Holdings popsal problémy, se kterými se jako kodér potýkal při vývoji domácí stránky Centra. Kromě popisu výkonnostních problémů a jejich řešení pomocí odstraňování nadbytečných částí také připomenul důležitost A/B testování a měření dat. Slajdy byly proloženy řadou obrázků z kategorie epic fail.

mojeID - Jednotné přihlašování na webové služby

Pavel Tůma z CZ.NIC velmi profesionálně představil koncept OpenID a vyzdvihl výhody služby MojeID. Mezi ně patří už teď funkční možnost přihlášení pomocí certifikátu a do budoucna plánovaná možnost ověření přes SMS a poštovní adresu. Zaujalo mě také plánované uzavírání smluv s důvěryhodnými zpracovateli osobních údajů, což by mohlo znamenat konec nutnosti u každého poskytovatele zvlášť uvádět, které údaje mu chci zpřístupnit. Služba mi přijde tak dobře udělaná, že jsem na ni už teď přešel z OpenID.cz, přestože je zatím v alfa stádiu. Díky používání hlavičky openid.delegate to nebylo nic složitého.

Platba za online zpravodajství a služby

V první části připomenul Adam Javůrek problémy současných tištěných médií a naznačil možnosti, jak se s nimi vyrovnat. V zajímavější druhé části představil Tomáš Bella koncept zpoplatnění obsahu na velké části slovenského Internetu, o kterém už se před časem psalo na Lupě. Vypadá to, že to v březnu 2011 opravdu spustí na většině velkých slovenských serverů, a já jsem velmi zvědav na reakce. Při otázce na cenu jsem rozumněl 90 EUR měsíčně, ale to je asi nesmysl, odkazovaný článek hovoří o 2,9 EUR.

Symfony2

Autor frameworku Symfony mluvil o vlastnostech chystané verze 2. Podobně jako u Dericka by neškodilo, když by někdo zahraničním speakerům před přednášku řekl, jak jsme v Česku díky Nette zhýčkaní. Možná by se pak víc zaměřili na ty opravdu zajímavé vlastnosti. Docela zajímavá mi přišla možnost HTTP kešování, kterou Symfony nabízí formou jednoduché nadstavby. Tato vrstva nabízí i možnost kešování různých částí stránky po různou dobu prostřednictvím značky <esi:include>. Šlo o stejnou přednášku jako na OSI Days, tam jsem na ni ale nešel.

Budoucnost webových frameworků

Šlo o poměrně nekonfliktní povídání čtyř zastánců frameworků z různých prostředí. Zaujala mě odpověď na otázku, proč je vývoj webových aplikací po patnácti letech pořád tak složitý. Část diskutujících vyjádřila myšlenku, že nemáme dostatečné nástroje, Fabien zaujal přesně opačný postoj – technologie jsou čím dál tím složitější a stejně jako si každý neumí opravit auto nebo postavit dům, tak si holt ani neumí vytvořit web – a to je dobře, protože vývojáři mají o práci postaráno.

Designing from start to finish

Ryan Singer z 37signals ve velice zajímavé přednášce vyjádřil zásadní myšlenku, že u webových aplikací místo tradičního postupu náčrtek – dokument – wireframe – grafika – HTML může hned po papírovém náčrtku následovat HTML kód. To je přesně postup, který mi vyhovuje, škoda jen, že se tak málo uplatňuje ve větších firmách. Bavil jsem se o tom i s Ondřejem Válkou, který říkal, že na západ od nás je velmi výjimečné oddělovat roli grafika a HTML kodéra, jak je to běžné v Česku. Přednášející mluvil také o tom, jak je důležité nevytvářet sterilní designy, kde je na všechny políčka kladen stejný důraz (jako programátor k tomu mám sklon) – je potřeba vypíchnout to opravdu důležité.

Závěr

Organizační problémy jako dlouhé fronty, jednostranné cedulky nebo občasné problémy s technikou považuji za malicherné snad s výjimkou chybějící tištěné verze programu. Horší mi to přišlo s kvalitou některých přednášek, to jsem detailně rozebral v jejich popisu. Překryvu více zajímavých přednášek najednou se u takto velké konference dá asi vyhnout jen velmi těžko. Celkově hodnotím konferenci jako povedenou, nejlepší je pro mě inspirativní prostředí a setkání s lidmi, kteří nechodí na jiné srazy. Mrzí mě, že jsem nestihl některé přednášky:

Článek průběžně doplňuji.

Jakub Vrána, Osobní, 25.9.2010, diskuse: 9 (nové: 0)

Diskuse

Sin:

Ahoj, u mojeID jsem narazil pri registraci na toto: UPOZORNĚNÍ! Po skončení testovacího provozu služby mojeID budou všechny účty smazány.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Díky za upozornění, dávám si do diáře 26.10.2010 (kdy by měla být služba spuštěna do ostrého provozu).

ikona metelesku33:

RE: Designing from start to finish
podobny nahlad na vec mal jeden typek(Peter Druska ) na BARCAMP ZA, ze vyuzit moznosti html5,css3 a rovno to davat klientovi bez photoshopu a pod a vysvetlit mu ze v IE radiusy a gradienty a tieniky neuvidi, ale v hladisku mal moc oponentov, takze toto mu moc nepreslo :) a nemal to ani otestovane praxou, tiez si myslim ze klienta zaujima vysledok a nie problemy developerov s browserami

ikona Richard Šerý:

Zajímavý pohled "z druhé strany", který aspoň pro mě krásně ukazuje rozdíly v myšlení programátora a designéra.
Přednáška "Kašlete na uživatele" se mi, jako designérovi, nesmírně líbila. Ukazovala totiž tradiční dilemata designu velmi neotřelou formou.

Naopak Ryan Singer mě nezaujal. Takhle rychlý vývoj funkčního prototypu je sice efektní, ale kontraproduktivní, protože neznalý zákazník může nabýt dojmu, že "už je to hotové". Neuvědomuje si, že ve chvíli, kdy je to z 90% hotové, zbývá ještě 90% práce. A proces analýzy dost odfláknul, takže nuda a šeď. Vizuální hierarchie patří k naprostým základům grafického designu, ale chápu že pro programátory to je nezřídka překvapivý objev.

Kirara:

Z Ryana jsem byl trochu zmatený. Nás na ČVUT totiž taky učili, že když ukážeme zákazníkovy "wireframe", který bude vypadat hodně reálně, může se leknout, že tak bude vypadat výsledek a pokud je i interaktivní, že vlastně práce už je hotová a pak se diví, co nám na tom ještě bude další měsíc trvat.

Ale když tuto metodu používá někdo tak prestižní jako 37signals a prezentuje jí jako úspěšnou tak na tom asi něco bude. Myslím, že klíčové je pracovat na obrazovkách v iteracích jen nad (pár) jednotlivými obrazovkami. Tak i když se se zákazníkem relativně rychle doberete do finální podoby, je si vědom, že se ještě bude pracovat na těch dalších.

ikona Richard Šerý:

Ono taky záleží na sebejistotě analytika. Jednou z nevýhod ranných prototypů v HTML je, že je dost pracné je změnit. Pokud analytik předpokládá nějakou zásadní změnu pohledu během analýzy, měl by tyhle ranné prototypy dělat opravdu jen na papír, jinak může vhlídka na pracnost změn ovlivnit jeho úsudek.

Daniel Srb ben Abraham:

1) Svět je určitě rozmanitější, než se dozvíš na ČVUT.

2) 37signals nedělají zakázky pro klienty, ale vytvářejí webové aplikace, za jejichž používání platí tisíce (desetitisíce?) uživatelů měsíční poplatky. Neříkám tím, že tato nebo podobná metoda není pro určité situace použitelná pro zakázkový vývoj, jen je potřeba si uvědomit z jaké pozice o tom Ryan Singer mluvil.

ikona Richard Šerý:

Dane, on to ale opravdu prezentoval jako zakázkový vývoj, přímo tam nastínil že "sedí se zákazníkem a ten mu popisuje, co jeho firma dělá". Ale chápu to, asi každý má tendence právě ten svůj styl vývoje zobecnit na jakýkoli vývoj.

Kirara: vzpoměl jsem si i na opačný případ. Jednou jsem ukázal zákazníkovi obrazovky namodelované v Enterprise Architectu a on mi řekl, že mu to vyhovuje, i ta grafika je OK, ale ty texty by očekával v češtině (bylo tam Lorem Ipsum ;-)

Daniel Srb ben Abraham:

No jó, dyk já to ani neviděl ; ) To, že tohle byla zakázka pro klienta ovšem nemění nic na tom, co jsem tu psal.

Diskuse je zrušena z důvodu spamu.

avatar © 2005-2024 Jakub Vrána. Publikované texty můžete přetiskovat pouze se svolením autora. Ukázky kódu smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení Creative Commons. Můžeme si tykat. Skripty předpokládají nastavení: magic_quotes_gpc=Off, magic_quotes_runtime=Off, error_reporting=E_ALL & ~E_NOTICE a očekávají předchozí zavolání mysql_set_charset. Skripty by měly být funkční v PHP >= 4.3 a PHP >= 5.0.