Počet stránek zobrazených pomocí PHP v ČR

Školení, která pořádám

Do statistik zastoupení jednotlivých verzí PHP jsem doplnil data o počtu stránek zobrazených na jednotlivých doménách, která jsem získal od serveru NAVRCHOLU.cz. Data samozřejmě nepokrývají všechny .cz domény, ale poskytují myslím celkem věrohodný přehled o tom, jak moc se PHP v ČR používá.

Servery s podporou PHP celkem zobrazily 58 % stránek měřených službou NAVRCHOLU.cz v doméně .cz. Neznamená to nutně, že všechny tyto stránky vygenerovalo PHP, na serveru s podporou PHP mohou být např. i statické stránky. Na druhou stranu 30 % serverů Apache neuvádí z bezpečnostních důvodů ani informaci o své verzi, takže podobná část serverů bude nejspíš tajit i přítomnost PHP, což skutečný podíl naopak zvedne.

Co se jednotlivých verzí PHP týče, tak PHP 5 se sice už používá na většině domén, v zobrazených stránkách ale s PHP 4 prohrává 39:61.

Jakub Vrána, Verze PHP, 21.3.2008, diskuse: 7 (nové: 0)

Diskuse

karel:

Toplist používá více lidí než placené Navrcholu.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Když mi seženeš data od Toplistu, tak to můžu zkusit porovnat.

Petr:

Pravda, pravda, takové rozšíření PHP je hotová tragedie ;-)
Ach jo, kam to všechno ....

SodaE:

moc bych neříkal že je to tragédie , komunita roste a tak sdílení informací,rady atd... , sice pro některé to bude znamenat "bez práce" :D , ale to tu nepleťme

Mark:

tak jiste, kdyby to byl radeji python tak by to patrne bylo cistsi ... ale porad lepsi opensource php nez asp ....

Používejte diakritiku. Vstup se chápe jako čistý text, ale URL budou převedeny na odkazy a PHP kód uzavřený do <?php ?> bude zvýrazněn. Pokud máte dotaz, který nesouvisí s článkem, zkuste raději diskusi o PHP, zde se odpovědi pravděpodobně nedočkáte.

Jméno: URL: Reakce na: Mark

BTJ:

Sice nevim v cem je konkretne lepsi, ale budiz. Tech 58% je sice peknych, ale mnohem zajimavejsi by bylo, kdyby k tomu bylo dodane co je tech zbyvajicich 42%...

ikona Jakub Vrána OpenID:

Zkoumal jsem jen zastoupení PHP. 14 % zobrazených stránek dodal IIS, tam se dá usuzovat na .NET, ostatní stránky dodaly nejspíš buď servery bez podpory dynamických stránek nebo s jejich vypnutou indikací.
avatar © 2005-2020 Jakub Vrána. Publikované texty můžete přetiskovat pouze se svolením autora. Ukázky kódu smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení Creative Commons. Můžeme si tykat. Skripty předpokládají nastavení: magic_quotes_gpc=Off, magic_quotes_runtime=Off, error_reporting=E_ALL & ~E_NOTICE a očekávají předchozí zavolání mysql_set_charset. Skripty by měly být funkční v PHP >= 4.3 a PHP >= 5.0.