Editor SciTE

Školení, která pořádám

Pro psaní kódu existuje spousta editorů. Masochisti si vystačí s Poznámkovým blokem, někdo používá editory specializované na HTML a související technologie (ty mají oproti ostatním editorům navíc např. tlačítka a dialogy pro vkládání HTML značek), existuje i spousta univerzálních programátorských editorů. SciTE je jeden z nich. Oblíbil jsem si ho kvůli jednoduchosti a vysoké rychlosti, na první pohled mě také zaujal použitými barvami a tím, že na rozdíl od snad všech ostatních editorů používá ve výchozím nastavení proporcionální písmo (každý znak jinak široký). Protože bytostně nesnáším ruční vkládání mezer tak, aby se text formátoval do jakýchsi tabulek (tato „typografie“ stojí spoustu času a na přehlednosti nic nepřidá), tak mi toto nastavení vyhovuje, protože proporcionální písmo se mi lépe čte a vejde se ho na obrazovku víc.

Pokud se se SciTE chcete seznámit, tak vás musím varovat, protože na první dojem to není zrovna přátelský editor (naštěstí ne až tak jako třeba vi). Ve výchozím nastavení vám nebude fungovat čeština, donedávna šel v jednom okně otevřít jenom jeden dokument a veškeré nastavení je dostupné pouze přes textové soubory, konfigurační dialog budete hledat marně. Ve SciTE nenajdete ani žádného správce souborů, Project Manager nebo integrovaného FTP klienta, je to zkrátka čistý editor (a proto ho mám rád).

SciTE zvýrazňuje syntaxi a dále podporuje všechny jazyky, ve kterých pracuji (HTML, PHP, SQL, CSS, JavaScript, C, DocBook) a i mraky dalších. Má všechny funkce pro vytváření kódu, které potřebuji, některé z nich jsem si do editoru díky otevřenému zdrojovému kódu dopsal sám. Jaké zajímavé funkce používám?

Zkratky
Napíšu slovo, zmáčknu Ctrl+B a rozvine se zkratka (např. if mám namapované na if (|) {\n\t|\n}). Na zkratky mám namapované všechny obvyklé konstrukce, což psaní kódu ohromně urychluje. Zkratky se dají použít ještě efektněji – označím kus kódu, zmáčknu Ctrl+Shift+R, napíšu if a kód se obalí kompletní konstrukcí if.
Nápověda
Klávesa F1 zobrazí nápovědu k funkci, na které je kurzor. Nejlepší je, že si to pro libovolný jazyk mohu sám namapovat na to, co mi nejlíp vyhovuje. Při napsání otevírací závorky nebo Ctrl+Shift+Space se zobrazí seznam parametrů – opět si seznam funkcí a jejich parametrů definuji sám a podle potřeby ho mohu přegenerovat např. z aktuální PHP dokumentace.
Pohyb kurzoru
Klávesová zkratka Ctrl+E kurzor přesune k odpovídající závorce, navykl jsem si to používat pro označení funkce i s parametry – jsem u zavírací závorky, zmáčknu Ctrl+Shift+E a Ctrl+Shift+Left a je to. Šikovná je i funkce pro přechod mezi částmi slov – narozdíl od Ctrl+šipky zohledňuje i podtržítka a změny velikosti písmen ve slově (studlyCaps) – nebo odstavci (bloky textu oddělené prázdným řádkem). Tyto dvě funkce jsem si namapoval na Alt+šipky. Při psaní textu jsou lidé často svázáni logickými bloky – když je v textu <a href="|"> kurzor na místě znaku | a má se doplnit atribut title="", většina lidí nejprve přejde o znak doprava a atribut doplní. Já místo toho přímo vložím " title=". Tento trik se dá použít i u běžných textů – začíná-li věta slovem Souhlas a má se nahradit za Samozřejmý souhlas, není nutné dopsat Samozřejmý a nahradit velké S za malé, stačí na správné místo dopsat amozřejmý s. Zdá se to jako hloupost, ale při rutinním používání to trochu vzácného času ušetří.
Editační možnosti
Základní editační možnosti jsou samozřejmostí, já používám navíc duplikaci řádku (Ctrl+D) nebo jeho prohození s předchozím (Ctrl+T).
Vyhledávání
Ctrl+F3 vyhledá slovo pod kurzorem nebo označený text, to používám opravdu hodně. Ctrl+Shift+F vyhledá ve více souborech standardními nástroji grep nebo findstr. Nedávno jsem také do editoru doplnil funkci, která umožňuje vyhledávání omezit na konkrétní styl – můžete tedy např. vyhledávat pouze v řetězcích a text nalezený jinde se ignoruje.
Kompilace
Klávesovou zkratku Ctrl+F7 jsem si u PHP namapoval tak, aby mi zkontrolovala syntaxi, F4 mě pak přenese na řádek s chybou.
Doplňování textu
Ctrl+Space doplní slovo z pevného seznamu (v PHP tam mám např. všechna klíčová slova a funkce), Ctrl+Enter potom ze slov obsažených v aktuálním souboru. Dřív jsem se tolik bál, že v názvu dlouhé proměnné udělám překlep, až jsem ho někdy raději zkopíroval odjinud. S tím už je díky této funkci naštěstí konec.
Záložky
Ctrl+F2 označí řádek záložkou, F2 se přesune na další záložku.
Parametry příkazů
Parametry pro externí příkazy lze zadávat klávesou Shift+F8, povinné zadání parametrů před spuštěním lze i vynutit (já to používám např. u cvs commit, kdy se mě editor zeptá na zprávu komentující změny).
Zabalení
Bloky kódu (např. v PHP uzavřené do {}, v HTML do párových značek) lze zabalit a schovat. Přestože mě tato funkce na první pohled uchvátila, používám ji jen zřídka.
Makra
Funkčnost lze rozšiřovat makry psanými v jazyce Lua. Já používám např. makro, které mi označený text obalí zadanou XML značkou.
Komentáře
Ctrl+Q přehodí zakomentovanost označených řádek, Ctrl+Shift+Q zakomentuje označený text.
Zobrazení výstupu
Velkou výhodu spatřuji v tom, že výstup externích programů se zobrazuje v samostatném okně přímo v rámci editoru. Okno se dá zapnout nebo vypnout klávesou F8.

To je přehled jenom těch nejzajímavějších vlastností, které používám, jednoduché funkce ani nezmiňuji. Úplnější přehled nabízí dokumentace.

V žádném případě netvrdím, že SciTE je ten univerzálně nejlepší editor, jaký existuje. Výběr editoru je v první řadě subjektivní záležitostí a co někomu vyhovuje, jiného může štvát a co je pro někoho nepostradatelné, druhého ani nenapadne. Na SciTE si nejvíc cením toho, že maximum věcí je do mrtě konfigurovatelné a když se mi něco nelíbí, dá se to obvykle změnit.

Pro někoho může být podstatná nevýhoda např. absence integrovaného FTP. Já se bez toho snadno obejdu (kód vyvíjím u sebe a teprve až když je hotovo, pošlu to na server), pro ty ostatní existuje několik řešení. První je namapovat si ftp get a ftp put na klávesové zkratky a používat je. Tento styl je trochu podobný práci s CVS. Druhý způsob je použít externí nástroj. Já používám vynikající WebDrive, který FTP nebo SFTP připojení namapuje na písmenko jednotky, takže se vzdálenými soubory můžete pracovat přesně stejně jako s místními a to ve všech aplikacích.

Moje nastavení a instalátor je k dispozici na mých osobních stránkách.

Jakub Vrána, Osobní, 22.7.2005, diskuse: 72 (nové: 0)

Diskuse

HejTi:

Taky rád používám SciTe, ale protože často potřebuju upravovat rovnou něco přímo na serveru, tak používám Dreamweaver (a sem tam při psaní nějakých delších textů využiju i wysiwyg). Ale to jen tak mimo. Díky za tym na webdrive-vyzkouším.

Napadlo mě, jestli bys nemohl celý svůj SciTe hodit někam na net, třeba by to pro někoho bylo užitečné.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Většina toho je na http://jakub.vrana.cz/utility/#SciTE, ale možná bych tam mohl dát i jeden soubor komplet se vším.

WebM.Arcus();:

A já ještě připojím, že funguje i na flashdisku se softem U3 Smart. Tím získáte pohodlné vývojové prostředí, kdekoli jste. A navíc je to vše Česky a po Vránovsku (skvělé a  dokonalé :). Díks' za překlad Jakube.

Ondra:

Když už čtu o celkem symaptickém SciTE (taky jsem si s ním jednu dobu hrál), nemůžu opomenout upozornění na Notepad++ (http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm), který je rovněž založený na komponentě Scintilla, ale mě vyhovuje víc.

Navíc je celkem pravidelně aktualizovaný a nově od verze 3.1 přibyla možnost psaní pluginů (zatím však bez dokumentace).

Na Notepadu++ mi mj. vyhovuje rychlost, neproporcionalita, výtečné funkce použité Scintilly, syntax folding, možnost editovat dokument na více různých místech, záměna textu ve více souborech atp. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, pokud už jste nějaký jiný editor nevzali na 100% za svého favorita!

P.S. Nemusí se instalovat a je opensource :)

ia:

no vyskusal som Notepad++ a je to uplna parada. nema sice take vymozenosti jak ZDE, ale ako editorik je uplne super. paci sa mi, ze si mozem jednoducho nastavit rezervovane slova, aj syntax folding je skvela vec :)
scite som tiez skusal, ale nejak mi nesadol...

Jakub:

Notepad++ jsem zkousel, ale strasne pomalu zpracovava velke bloky textu (napr. funkce Nahradit, Vyjmout, Vlozit trvaji vecnost), nevim...

HejTi:

Notepad++ vypadá celkem dobře - líbí se mi. Nechci říkat, že jediný SciTe je ten správný, ale u SciTe se mi líbí, že když píšu svoje XML, tak mi to automaticky hází párové značky, což je naprosto geniální (odpusťte mi ta silná slova:o)

Ondra:

Jasne, automaticke doplnovani parovych tagu u xhtml/xml je velmi prijemna novinka u Notepadu++ v3.1 :)

Peterm:

dakujem za tip. som sice velkym priaznivcom editoru vim, mam ho na vsetkych strojoch, tak som uz ani ziadne dalsie editory neskusal. pri SciTE ma prekvapila jeho velkost a to ze ho nemusim instalovat. dalsie velke plus ma u mna takou drobnostou ako je zoomovanie textu, mam slabsi zrak a pre tuto vlastnost milujem operu. idem sa s nim dalej hrat.

Andrej:

mne sa celkom osvedcil http://www.flos-freeware.ch/notepad2.html nema to doplnanie textu, kontrolu syntaxe ani pluginy ale je to prijemny maly editor ktory uplne nahradza prilis dlho zijuci win32 nepodarok zvany notepad.exe

Jakub:

Notepad2 je na pohled velice prijemny... ale nezvlada velke soubory:o(

emperror:

ja trochu skriptujem v AutoIt3 a pouzivam na to prave SciTe... je s nim velmi dobre zohrany a rychlost je fakt brutalna! mozem len a len odporucit!

Majkl:

Fajn editor je take jEdit - je v Jave, takze ho pouzivam v pohode na Linuxu i Windows.

ales:

jEedit (http://jedit.org/) je i můj favorit. Mohl by někdo, kdo má zkušenosti s jEditem i SciTE vyhodnotit nějaké jednoznačné výhody SciTE? (Ale nechci prosím slyšet, že jEdit je v javě a to je jeho chyba.)

halogan:

SciTE sice pouzivat nebudu (jsem sileny VIMak), ale docela bych ocenil tvuj "upraveny" SciTE na screenshotu. Diky

tark:

Ja taky ... Ze bych presel z jEditu? :-))

ikona Jakub Vrána OpenID:

Upravený SciTE vypadá v podstatě jako normální SciTE, změny jsou hlavně uvnitř - http://scintilla.sourceforge.net/SciTEImage.html.

PHX:

jedine PSPad :)

JK:

Taky pisu jedine v PSPadu... Oproti jEditu je to proste nadhera - rychlost, nastaveni, kodovani souboru, prehlednost, zvyraznovace... parada. Kdo nezna PSPad tak mozna pise v jEditu, ale kdo jednou zkusil PSPad tak uz se ho jen tezko vzdava ;)

Kawasaki:

... Oproti jEditu je to proste nadhera - rychlost, nastaveni, kodovani souboru, prehlednost, zvyraznovace ...
To znamena ze Jedit nezvyraznuje kod, nie je prehladny, nepodporuje ziadne kodovanie?
Jedit vie tak 3x toho co vie PSPad.
Existuju 2 editory ktore sa daju zrovnavat svojim komfortom. Vim a Jedit.
Scite je rychle ale to je jeho jedina vyhoda oproti napr. Jeditu.
PSPad je dobra volba pre lamy.

OEM:

PSPad znam a prave proto pouzivam Jedit :-)

tark:

Jojo, PsPad je výborný soft, neopomíjím jej, velice často jej používám, ale ... pro programování na jEdit nemá :-)

Zdeněk Merta:

No už hezkých pár let používám pouze jEdit (no někdy Eclipse) a rozhodně bych neměnil.
Je sice o něco pomalejší než běžné editory, ale na výkonném stroji, který by snad každý vývojář měl mít, to člověk ani nepostřehne.
Navíc je to vyváženo úžasnou vlastností a tou je multiplatformovost. Bohužel jsem občas nucen používat Windows, tak proč tam nemít alespoň svůj oblíbený editor.
Vim je na mě až moc velký hardcore, ale viděl jsem ho skvěle vyladěný v akci a byla to celkem síla :-D

Roman:

Jsem už dlouho spokojeným uživatelem SciTE. Vlastně první impulz pro jeho používání byly prakticky stejné klávesové zkratky jako u Visual C++, ale podpora zvýrazňování syntaxe pro spoustu dalších jazyků, výborně pracuje třeba s perlem.
Vyhovuje mi jednoduchost editoru, složitější vlastnosti je možné docela jednoduše připsat pomocí lua. Dokumentace programování v lua je dost hrubá, ale dá se to přežít.

Tomáš:

Já použával nejprve UltraEd, pak PSPad a dnes stále častěji jEdit, napsal jsem pro něj i plugin pro automatickou detekce kódování ISO,WIN a UTF, kdyby měl někdo zájem. PSpad má opravdu dobré editační schopnosti. Například možnos současného psaní do více řádků. PSPad donedávna ještě neměl makra.

Jinak co se programování v PHP, tak prostě neexistuje nic lepšího než Zend studio. Tady jsem udělal pár screenshotů: http://atom.mamto.cz/pic/screenshots/zendstudio/ To ale bohužel není free. A zdaleka nemá tak bohaté editační schopnosti jako jEdit. Ale co má především je výborné doplňování, což je pro zapomětlivé a lenivé programátory dar z nebes. Ještě kdyby tak něco umělo refactoring pro PHP.

Michal:

Souhlsím s tebou. Pořádný editor by měl umět automaticky doplňovat a nabízet parametry nejen vestvaěných funckí ale i použitých tříd a funkcí.

Programování není o tom, pamatovat si paramtery všech tříd a funkcí, co jsem vyrobil, to je zbytečné plýtvání kapacitou hlavy :o)

Toto doplňování umí jednoznačně nejlíp Zend, a teď se tomu blíží i PhpEclipse. Ani jEdit myslím neumí doplňovat ze tříd, které jsou v jiným souboru.

Jinak jsem zabrousil do Javy v editoru Eclipse a to je paráda! Napovídá to úplně všechno.

Souhlasím, že PSPad, jEdit, SciTe, Notepad++ jsou dobré, ale jsou to jen editory se zobrazováním syntaxe nebo jen s lehkým napovídáním.

abe:

Ahoj muzes nekde uverejnit tu tvoji ficurku? Docela mi to v Jeditu chybi. Pracuju s vice weby a byl jsem zklamanej kdyz jsem zjistil ze tam ta volba je ale nefunguje.

Tomáš (ATom):

http://atom.mamto.cz/projekty/jedit/CodePageChanger/

Filip Krejčí:

me to nefuguje hlasi mi to nejakou spatnou minor verzi.
nevis v cem je problem ?

jj:

nechapu jak tu nekdo muze chvalit PSpad horsi je snad jen poznmkoovej blok ve windows. Jedit ma spoustu vyhod ale rychlejsi ovladani nez vim proste neexistuje pouzivam oba

Jakub:

Mohu se zaptat? (Vím, že tato diskuze je starší, ale co kdyby..)
Se SciTE začínám, používám na Windows. Nechápu, jak je to s makry. Existuje klasická funkce "Nahrát makro" atd.. (všiml jsem si, že v souboru pro lokalizaci do češtiny je taková možnost v nástrojích, ale v samotném programu to není)? Popř. jak se tvoří makra?
Díky.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Makro snadno vytvořit nejde. Jde vytvářet skripty v jazyce Lua, čímž se dá dosáhnout širší funkčnosti, ale není to tak jednoduché jako zmáčknout tlačítko Nahrát makro. Druhou možností je použít http://scintilla.sourceforge.net/SciTEDirector.html, ale řekl bych, že aplikace Filerx, která ho implementovala, už poněkud vyhnila.

Jakub:

Díky za odpověď!!! Už se ve skriptech Lua vrtám.. není to pro mě sice nic jednoduchého, ale zdá se, že to nabízí spoustu možností:o)

Jakub:

Rád bych se ještě zeptal, jestli mi někdo může poradit s přemapováním klávek pro zoom. Nemám na notebooku num. klávesnici, takže defaultní kl. zkratky nestisknu. Ale nemůžu najít příkazy pro zoom. Zkoušel jsem se dívat do sdroj. kódů do souborů SciTE.h a Scintilla.iface...
Existuje nějaký celkový soubor příkazů?
Díky, Jakub Rídl.

Jakub:

Už jsem na to přišel. Jde to udělat si skript s příkazem ZoomIn atd...

Empire:

Jak co nejjednoduseji prevedu text s českou diakritikou v iso-8859-2 do UTF-8 abych musel všechny ty ěščřžýáíé přepisovat? :)
Díky

ikona Jakub Vrána OpenID:

V PHP např. pomocí iconv. Ve SciTE to dělám tak, že zkopíruji text do schránky, přepnu kódování a zase ho vložím. Na hromadný převod je spousta nástrojů, např. opět iconv.

JIM:

Dobrý den. Scite se mi zdá jako velice sympatický nástroj. Jenom mám pár problémů s nastavením. Nemohl byste si najít chvilku a zabait vaše Scite a pak dát na web?

Kdyby to bylo možné byl bych vám velice vděčný

ikona Jakub Vrána OpenID:

Dal jsem to na http://jakub.vrana.cz/utility/#SciTE.

Radek:

Dobrý den
Začal jsem se prát s editorem SciTE.. nikde se mi nedaří zjistit jak uložit nějaké výchozí nastavení..

např. aby při otevření souboru PHP automaticky naskočili čísla řádků, vodítka odsazení, neproporcionální písmo..

nemůžete mi poradit..? případně pokud máte nějaké svoje odzkoušené nastavení pro PHP a MySQL tak by se mi hodil kompletní konfig pro SciTE.

Děkuji za radu..
RV

ikona Jakub Vrána OpenID:

Konfigurace probíhá v textových souborech dostupných z menu Nastavení. Moje konfigurace je na http://jakub.vrana.cz/utility/.

Radek:

Jojo to jsem našel.. šlo mi spíše o přesnou položku v konfigurátoru.. fonty a velikost jsem zvladnul ale čísla řádků, vodítka odsazení, neproporcionální písmo bohužel ne..

ikona Jakub Vrána OpenID:

Viz Nápověda SciTE, která je v menu a kde jsou všechny konfigurační možnosti detailně popsané.

VasaB:

Chtěl bych se zeptat, jak se ve SciTE mění kódování souboru? Děkuji.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Lze použít jen kódování podporovaná v operačním systému a Unicode. Kódování Windows-1250 zapíná ve Windows volba character.set=238, na Unicodová kódování lze přepnout v menu Soubor | Kódování, UTF-8 lze trvale zapnout volbou code.page=65001. Např. kódování ISO-8859-2 ve Windows zapnout nejde.

Hynek Musil:

Dobrý den, rád bych si nastavil highlighting pro phpdoc komentare:
/**
* @param
* @return
*/
Jak to mam pro php udelat? Zkousel jsem prebirat nastaveni z nastaveni u jinych jazyku, kde mi tohle funguje, ale nejak se mi to nedari nastavit do php, jsem z te konfigurace zmateny :-(.
Dekuji

ikona Jakub Vrána OpenID:

Šlo by to nastavit jedině upravením parseru (ten je napsán v C).

Petr:

Chtěl bych se zeptat jak se dá zmněnit ve SciTE vcelikost textu aby nebyl tak veliký, děkuji

Petr:

Už jsem to  nače Je to ve společném nastavení cca za prostředkem

ikona Jakub Vrána OpenID:

Trvale pomocí konfigurační direktivy magnification, jednorázově pomocí Ctrl+kolečko myši nebo Ctrl+plus/mínus.

Merle:

u SCITE mi velmi chybí jednoduchá možnost změnit kódování. kvůli různým serverům potřebuji jak win-1250, tak ISO 8859-2 i UTF-8. V menu soubor - kódování je z toho všeho možné pouze UTF.
Vím, že v konfiguraci si můžu nastavit defaultní kódování na win1250, ale nejde tam spíš nějak nastavit, která všechna kódování bych chtěl používat (mezi nimi přepínat)?

ikona Jakub Vrána OpenID:

Bohužel ne. Na Windows SciTE nepodporuje ISO-8859-2, mezi Windows-1250 a UTF-8 se lze přepnout v menu nebo v konfiguraci (řeším to nastavením code.page=65001 nebo code.page=0 v adresářovém souboru nastavení).

Hanka:

Dobrý den, ať se snažím jak se snažím , nedaří se mi na SciTe od vás staženém balíčku nastavit to win-1250 kódování. Můžu se ještě jednou zeptat, jak polopatě na to? V globalnim(i uživatelském) nastavení jsem zkoušela nastavit code.page (na obe hodnoty = 6501, 0), zkoušela jsem nastavit character.set=238. Ale všechno bez výsledku. Diky za případný návod do kterého souboru co přesně dát.

Schmutzka:

Připojuji se k dotazu, mám naprosto stejný problém.
OS Windows.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Mělo by stačit v uživatelském souboru nastavení zakomentovat první řádek:

#~ code.page=65001

Schmutzka:

Tak už jsem na to snad došel.

1) otevři si (např.) index.php ve složce, kde máš soubory kódováním windows-1250 (počítá s předpokladem, že v daném adresáři máš soubory se stejným kódováním)

2) Nastavení -> Otevřít adresářový soubor nastavení
doplnit "code.page=0"
(pro UTF-8 doplnit "code.page=65001")

3) zavřít soubor a znovu otevřít

4) pokud máš nějaký vnořený adresář a tam kódování UTF-8 (já třeba ano), tak zkus Soubor -> Kódování -> UTF-8 (bohužel třeba dělat u každého souboru)

---

Krok, který nevím, jestli tam patří:
- Nastavení -> Otevřít společný soubor nastavení
doplnit "character.set=238"

---

Lepšímu postupu se nebráním :].

bonzakcek:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli SciTE umí generovat popisy tzv. phpDOC? a jestli ne je možne jej do něj nějak implementovat....?

ikona Jakub Vrána OpenID:

Já mám udělanou zkratku /**, která vytvoří základní kostru dokumentačního komentáře.

Petr:

Ahoj, zaujal mě tento editor ale nemůžu ho přinutit respektovat nastavení ! Nerespektuje cesty k instalaci PHP, Apache a MySQL  XAMPP na WIN 7. Neporádíte, prosím.
Díky

ikona Jakub Vrána OpenID:

Cesty se stejně jako vše ostatní nastavují přes menu

Nastavení | Otevřít uživatelský soubor nastavení

Konkrétně např. command.compile.$(file.patterns.php)

Michal:

Hezký večer, chtěl bych se zeptat zda a jak se dá nastavit, aby otevírané php soubory měly nastaveno kódování 'UTF-8' a nikoli 'Nastavení kódové stránky'.

Michal:

Odpověď jsem to našel výše, děkuji.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Slouží k tomu code.page=65001.

Schmutzka:

Zkouším Scite nastavit k obrazu svému (ale taky potřebuji urychleně pracovat) a trápí mne následující:

Cltr+F na hledání v souboru nefunguje. Ve SciTEGlobal.properties mám ale vše správně nastaveno "find.command=ctrl+F" (používám tvou verzi).

Jinde tuto zkratku nemám. Pro rychlost posílám celé "find-nastavení":

# Find and Replace
# Internal search always available with recursive capability so use in preference to external tool
find.command=ctrl+F
# findstr is available on recent versions of Windows including 2000
#if PLAT_WIN
#    find.command=findstr /n /s $(find.what) $(find.files)
#find.input=$(find.what)
#if PLAT_GTK
#    find.command=grep --line-number "$(find.what)" $(find.files)
find.files=*.c *.cxx *.h
#find.in.files.close.on.find=0
#find.in.dot=1
#find.in.binary=1
#find.close.on.find=0
#find.replace.matchcase=1
#find.replace.escapes=1
#find.replace.regexp=1
#find.replace.regexp.posix=1
#find.replace.wrap=0
#find.replacewith.focus=0
#find.replace.advanced=1
#find.use.strip=1
#replace.use.strip=1
#strip.button.height=24

ikona Jakub Vrána OpenID:

Ctrl+F funguje defaultně, find.command slouží k určení příkazu pro hledání v souborech, viz http://www.scintilla.org/SciTEDoc.html.

Schmutzka:

Mně bohužel ne, funguje mi jako Shift+Left. Zkoušel jsem i novou čistou instalaci a dělá mi to to samé.

Schmutzka:

Já hlupák, stále mi to sice nejde, ale nevím proč mne nenapadlo použít CTRL + H, tedy najít a nahradit. Zřejmě proto, že jsem předpokládal, že bude vyžadovat i ono nahradit, ale opak je pravdou.

Toliko odpovědi pro mé výjimečné následovníky.

Schmutzka:

Taky by mne zajímalo, jak tvůj Scite vypadá teď, po dalších 5 letech užívání. Nějaké ohlédnutí, možná také osvěta, protože o něm třeba moc lidí neví a přišlo by jím zajímavé něco takového vyzkoušet.

ikona rotten77:

Doplňování textu - Ctrl+Space doplní slovo z pevného seznamu...

SciTE mi nic nedoplňuje. Seznam si musím vytvořit sám, nebo to někde musím nastavit?

(Používám nejnovější verzi 3.0.3 a nakopíroval tam vaše nastavení)

Zdenko:

Používam SciTE v lubuntu a nepríjemne bliká. Stačí aby som šiel šípkou dole (ani nemusí text rolovať) a akoby to prepisoval čiernou farbou a následne to vykreslí. Nepríjemné. Stalo sa vám to?

ikona Jakub Vrána OpenID:

Zkusil bych změnit nastavení buffered.draw nebo two.phase.draw.

Začátečník:

Zdravím, v Javě jsem zatím jen u základů.. potřebovala bych poradit, jak ve SciTE načtu vstupní data z klávesnice o délce několika řádků. Při odentrování to pořád čeká, popřípadě pak nahlásí chybu.. při vstupu z textového souboru všechno ok..potřebuju, aby to šlo zadat i z klávesnice..

Diskuse je zrušena z důvodu spamu.

avatar © 2005-2025 Jakub Vrána. Publikované texty můžete přetiskovat pouze se svolením autora. Ukázky kódu smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení Creative Commons. Můžeme si tykat. Skripty předpokládají nastavení: magic_quotes_gpc=Off, magic_quotes_runtime=Off, error_reporting=E_ALL & ~E_NOTICE a očekávají předchozí zavolání mysql_set_charset. Skripty by měly být funkční v PHP >= 4.3 a PHP >= 5.0.