PHP-cli

Školení, která pořádám

PHP nepoužívám jenom jako jazyk pro programování webových stránek, ale používám ho i na vytváření skriptů volaných z příkazové řádky. Spousta lidí k tomu používá BASH, Perl nebo Python, já jsem vsadil na PHP. Výhodu to má v tom, že skripty vytvářím v jazyce, kterému perfektně rozumím, a navíc je díky tomu kód použitelný i pro všechny ostatní programátory, kteří umí PHP a na kódu se mnou (nebo po mně) pracují. Může se jednat např. o skripty pravidelně spouštěné pomocí cronu, ale PHP-cli se báječně hodí i na vytváření skriptíků, pomocí kterých si chci jenom něco vyzkoušet - k tomu se dá použít přepínač -a, který spustí interaktivní režim. Díky napojení PHP-cli na editor, ve kterém pracuji se jedná o nedostižný nástroj.

Na klávesovou zkratku jsem si namapoval i provedení syntaktické kontroly příkazem php -l, takže velice rychle poznám, jestli jsem se někde nepřeklepnul a když ano, jinou klávesovou zkratkou přejdu na řádek s chybou. Není nad to si pracovní prostředí přizpůsobit k efektivní práci.

Možná jste stejně jako já nevěděli, že uzavírací značka ?> je na konci souboru nepovinná. Mě to zpočátku přišlo natolik podivné, že jsem ji používat nepřestal, ale teď když vytvářím soubor obsahující pouze PHP kód, tak ji vynechávám a alespoň mám jistotu, že soubor nevypíše nechtěné bílé znaky.

Jakub Vrána, Seznámení s oblastí, 18.3.2005, diskuse: 5 (nové: 0)

Diskuse

ikona spaze:

PHP cli taky pouzivam k par vecem, ale k par vecem ne ;) Vyhoda je zaroven i nevyhoda - binarka je zbytecne velka, protoze obsahuje spoustu uzitecnejch veci. Takze treba na start nejakyho serveru je celkem PHP-cli celkem nevhodny, na obcasny generovani nejakyho konfiguracniho souboru z databaze (+ additional features ;) je to zase celkem ulehcujici.

Ota:

Jo, php binarka je mozna velka, ale zajimalo by mne jestli je rychlejsi php nebo perl? Na spoustu veci se pouziva prave perl, ale php vzniklo puvodne prave kvuli tomu, aby se pro jednoduche veci nemusel volat cely ten perlovsky kolos...

Takze co je lepsi na rekneme kazdych 10 minut provadenou operaci - perl, bash nebo php-cli? Vyhody programatorske mi jsou vicemene jasne, zajima mne ciste vykon...

štíhloprd:

Docela zajímavé by bylo video Jakubovy pracovní plochy, když zrovna něco v PHP a SciTE vytváří :) Třeba by mě to přesvědčilo SciTE vyzkoušet.

ikona Jakub Vrána OpenID:

Je to k vidění na mých školeních :-).

Rado N:

Ano, právě teď sedím na školení PHP5 a ten SciTE koncert sleduju promítaný na plátně :-)

Diskuse je zrušena z důvodu spamu.

avatar © 2005-2024 Jakub Vrána. Publikované texty můžete přetiskovat pouze se svolením autora. Ukázky kódu smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení Creative Commons. Můžeme si tykat. Skripty předpokládají nastavení: magic_quotes_gpc=Off, magic_quotes_runtime=Off, error_reporting=E_ALL & ~E_NOTICE a očekávají předchozí zavolání mysql_set_charset. Skripty by měly být funkční v PHP >= 4.3 a PHP >= 5.0.